خانه / سئو / صفحات نتایج موتورهای جستجو SERP چیست؟

صفحات نتایج موتورهای جستجو SERP چیست؟

صفحات نتایج موتورهای جستجو در صفحات وب به هنگام جستجوی کاربری با استفاده از یک موتور جستجو مانند گوگل نمایش داده می‌شود. SERP یا همان صفحات نتایج موتورهای جستجو پاسخ سوالات کاربران به جستجوهای آنها هستند که با عبارات خاصی صورت میگیرند و ترتیب خاص خود را دارند.

میلیون‌ها صفحه در وب وجود دارد اما برای بازاریابان دیجیتال هیچ‌کدام از صفحات مهم‌تر از صفحات نتایج موتورهای جستجو یا SERP ها نیستند.
متخصصان سئو و تبلیغات کلیکی (PPC) برای رسیدن به اهداف خود به طور یکسانی از SERP ها، استفاده می‌کنند اما رقابت شدید و پیشرفت‌های تکنولوژیکی در جستجو وجود دارد که برای بازاریابان دیجیتال مهم است که بدانند چگونه جستجو کنند و چگونه می‌توانند خود را در معرض دید بیشتری قرار دهند.

گوگل صفحات نتایج جستجو

صفحات نتایج موتورهای جستجوگر: معنای این صفحات هست و چگونه کار می‌کنند؟

صفحات نتایج جستجو در صفحات وب به هنگام جستجوی کاربری با استفاده از یک موتور جستجو مانند گوگل نمایش داده می‌شود. کاربر به هنگام جستجوی سؤال خود را (اغلب با استفاده از اصطلاحات و عبارات خاصی به نام کلمات کلیدی) وارد می‌کند، که موتور جستجوگر نتیجه را در قالب SERPها نشان می‌دهد.

SERP ها یا صفحات نتایج موتور جستجو برای همه جستجوها متفاوت هستند حتی برای جستجوهایی که توسط کلمات کلیدی و موتورهای جستجوی مشابهی انجام می‌گیرد. به این دلیل که تقریباً تمام موتورهای جستجو، نتیجه را برای کاربران خود بر اساس طیف وسیعی از عوامل فراتر از شرایط جستجو مانند موقعیت مکانی کاربر، سابقه جستجو و تنظیمات اجتماعی وی سفارشی می‌کنند. امکان دارد دو SERP یکسان باشند و شامل نتایج مشابهی نیز باشند اما حتماً تفاوت‌های اندکی خواهند داشت.

ظاهر صفحات نتایج موتور جستجو به دلیل آزمایش‌های انجام شده توسط گوگل، بینگ و سایر ارائه‌دهندگان موتور جستجو برای اینکه کاربران ارتباط بصری بهتری با صفحات برقرار کنند، به طور مداوم در حال تغییر است که این تغییرات همراه با فناوری‌های موجود و در حال توسعه انجام می‌گیرد به همین دلیل امروزه SERPها در مقایسه با نسخه‌های قدیمی خود بسیار تفاوت دارند.

صفحات نتایج جستجو SERP

نتایج طبیعی در صفحات نتایج موتورهای جستجو:

SERPها یا همان صفحات نتایج موتورهای جستجو معمولاً دارای دو نوع محتوا نتایج طبیعی و نتایج پرداختنی، هستند نتایج طبیعی فهرستی از صفحات وب هستند که به عنوان نتیجه الگوریتم موتور جستجو ظاهر می‌شوند. متخصصان سئو، که به عنوان سئوکارها شناخته می‌شوند، متخصص در بهینه کردن محتوای وب و وب سایت‌ها برای رتبه‌بندی در نتایج جستجوی طبیعی هستند.

در شکل زیر، نتایج مشخص شده همه نتایج طبیعی هستند:

صفحات نتایج موتورهای جستجو SERP

بخش سمت راست این SERP نمودار دانش نام دارد (که گاهی اوقات جعبه دانش نیز نامیده می‌شود).

این ویژگی را گوگل در سال ۲۰۱۲ معرفی کرد که اطلاعات را به سؤالات متداول از منابع در سراسر وب ارائه می‌دهد تا پاسخ‌های مختصری به سؤالات را در یک مکان مشخص در SERP ارائه دهد.

در این بخش می‌توان اطلاعات زیادی مربوط به آبراهام لینکلن را مشاهده کرد، مانند تاریخ و محل تولد وی، قد وی، تاریخ ترور وی، تاریخچه سیاسی و نام فرزندان وی، که همه این اطلاعات به صفحات مربوطه لینک شده‌‌اند. برخی از SERPها نتایج اصلی بیشتری را نسبت به سایر SEPRها ارائه می‌دهند. این موضوع به دلیل متفاوت بودن اهداف موتورهای جستجو است. سه نوع مهم جستجوی اینترنتی وجود دارد:

– جستجوی اطلاعاتی
– جستجوی هدایتگر
– جستجوی عملیاتی

جستجوهای اطلاعاتی، جستجوهایی هستند که در آن کاربر قصد دارد اطلاعاتی مربوط به یک موضوع خاص مانند آبراهام لینکلن را پیدا کند. این به معنا است که تبلیغات و یا آگهی‌ها را در این SEPRها مانند جستجوی “آبراهام لینکلن” نشان داده نشود زیرا این نوع جستجو هدف تجاری کمتری دارد. بیشتر افرادی که از این جستجو استفاده می‌کنند به دنبال خرید نیستند، و تنها نتایج اطلاعاتی در این صفحات نتایج موتورهای جستجو SERP نمایش داده می‌شوند.

جستجوهای هدایتگر، جستجوهایی هستند که در آن کاربر قصد دارد از طریق جستجوی وب سایت خاصی را پیدا کند. افرادی که در جستجوی یک وب سایت خاص هستند و آدرس اینترنتی آن وب سایت را به خاطر نمی‌آورند، در این دسته از جستجوها قرار می‌گیرند.

در نهایت، جستجوهای عملیاتی، جستجوهایی هستند که به احتمال زیاد نتایج پرداختنی در SERPهای آن نمایش داده شود. جستجوهای عملیاتی دارای اهداف تجاری بوده و جستجوهایی منجر به SERPهای عملیاتی می‌شوند که نشان‌دهنده رغبت زیاد کاربر به خرید است و می‌تواند شامل کلمات کلیدی مانند “خرید” باشد.

نتایج پرداختنی (خریدنی) در صفحات نتایج موتورهای جستجو:

برخلاف نتایج طبیعی، نتایج پرداختنی، نتایجی در صفحات نتایج موتورهای جستجو هستند که هزینه آن توسط تبلیغ دهنده پرداخت شده و SEPR نمایش داده می‌شود. در گذشته، نتایج پرداختنی تقریباً به طور انحصاری محدود به تبلیغات متنی بود که معمولاً در بالا و در سمت راست نتایج نمایش داده می‌شد. امروزه، نتایج پرداختنی طیف گسترده‌ای از فرم‌ها، و ده‌ها نوع متفاوت از قالب تبلیغاتی، بسته به نیاز تبلیغ‌کنندگان است.

توضیح بیشتر SERP یا صفحات نتایج موتورهای جستجو با یک مثال:

نتایج صفحات موتورهای جستجو SERP

در مثال بالا (SERP برای جستجوی مزارع نشان داده شده است)، تمام نتایج (به استثنای نقشه و لیست کسب و کار در پایین آن) در SERP نتایج پرداختنی هستند. سه تبلیغ بزرگ متنی در بالای SERP (سه اولویت اول برای تبلیغ‌کنندگان) معمولاً آگهی‌های تبلیغات کلیکی هستند. از این سه تبلیغ، دو شرکت (Craftsman.com و Husqvarna.com) هر دو دارای پسوندهای تبلیغاتی بوده که باعث می‌شود مشتریان به طور مستقیم از تبلیغات به وب سایت شرکت هدایت شوند.

تبلیغات تصویری در سمت راست صفحه، آگهی‌های خرید هستند، که یک ویژگی در گوگل ادوردز (Google AdWords) است که اجازه می‌دهد اطلاعات محصول خرده‌فروشان تجارت الکترونیک همراه با سایر نتایج در SERP نمایش داده شود. تبلیغات خرید می‌تواند شامل اطلاعات زیادی مانند دسترسی به محصول، ارزیابی کاربر، پیشنهادات ویژه و غیره باشد.

دو تبلیغ اضافی از تبلیغات کلیکی که مستقیماً در زیر تبلیغات خرید وجود دارد (که با علامت زردرنگ “Ads” بالای آنها نشان داده شده است) که رتبه‌بندی آنها با ستاره‌هایی در زیر آدرس اینترنتی آنها موجود است و کاربرانی که از افزونه‌های تبلیغاتی مرورگر استفاده می‌کنند، می‌توانند این تبلیغات را مشاهده نمایند. نتایج نقشه و لیست کسب و کار در صفحات نتایج موتورهای جستجو SERP ، اصولاً نتایج پرداختنی نیستند.

این نقشه بر اساس مکان کاربر و لیست ویژگی‌های کسب و کاری که در گوگل مای بیزینس ثبت شده‌اند، نشان داده می‌شود. گوگل مای بیزینس فهرستی از شرکت‌هایی است که به کسب و کارهای کوچک‌تر محلی کمک می‌کند تا مکآنهای جستجوگر را بر اساس موقعیت جغرافیایی (که ویژگی مهمی در تلفن همراه است) را افزایش دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر از گوگل مای بیزینس این پست را مطالعه کنید.

الگوریتم‌های جستجو و عوامل رتبه‌بندی صفحات نتایج موتورهای جستجو :

نتایج طبیعی لیستی است که توسط موتور جستجو بر اساس تعدادی از موارد که به عنوان “عوامل رتبه‌بندی” شناخته می‌شود، نشان داده شده است. به عنوان مثال، الگوریتم جستجوی گوگل از صدها عامل رتبه‌بندی استفاده می‌کند و کسی از آن الگوریتم‌ها به جز کارمندان گوگل از آنها اطلاعی ندارند و کسی خارج از گوگل به آن الگوریتم‌ها دسترسی ندارد.

در گذشته مشخصات لینک یک سایت (تعداد لینک‌های خارجی که به یک وب سایت خاص یا به بخش‌هایی در داخل خود سایت لینک دارند) گزینه مهمی برای رتبه‌بندی بود. هنوز هم تا حدی گزینه مهمی است (به همین دلیل است که ویکی‌پدیا برای بسیاری از جستجوها با نتایج عالی رتبه‌بندی می‌شود).

عوامل رتبه‌بندی جستجو به سرعت در حال پیشرفت است و عوامل رتبه‌بندی که در گذشته برای الگوریتم‌های جستجو مهم بود، امروزه اهمیت کمتری دارد و دیگر منبع مهمی برای سئو نیستند.

سئو (بهینه‌سازی برای موتور جستجو)، صعود در SERP:

صعود در SERP

همانطور که از عنوان این بخش مشخص است، سئو بهینه‌سازی وب سایت‌ها و صفحات وب به هنگام جستجو توسط موتورهای جستجو و قرار دادن به عنوان نتیجه موتورهای جستجو است. این کار با روش‌های متفاوتی انجام می‌گیرد، تکنیک‌های سئو داخلی و سئو پیج خارجی کاربرد بیشتری دارند.

سئو داخلی:

سئو داخلی - SERP

سئو داخلی جزو بهترین شیوه‌هایی است که به تولیدکنندگان محتوای وب و صاحبان وب سایت‌ها اطمینان می‌دهد که محتوای وب آنها قابل تشخیص توسط موتورهای جستجو است. این روش شامل ایجاد متا دیتا (اطلاعاتی در مورد اطلاعات) برای هر صفحه و عناصری مانند تصاویر، آدرس‌ها اینترنتی استاتیک، درج کلمات کلیدی در صفحات و زیر شاخه‌های مربوطه، استفاده از کدهای HTML استاندارد است.

سئو خارجی:

برخلاف تکنیک سئو داخلی، سئو خارجی اشاره به استراتژی‌هایی دارد که بر کل سایت تأثیر می‌گذارد. تکنیک‌های متداول سئو خارجی عبارتند از لینک سازی و تبادل لینک، نشانه‌گذاری‌های اجتماعی، بازاریابی محتوا، ارسال اطلاعات به دایرکتوری‌ها و شاخص‌های موتور جستجو و ایجاد انجمن‌های آنلاین در رسانه‌های اجتماعی است.
اگرچه سئو گستره وسیعی را تحت پوشش قرار می‌دهد ولی نکته مهم این است که سئو درجه اول به دنبال دستیابی به رتبه‌بندی بالاتر از بُعد جستجوی طبیعی است. امکان دارد کسب و کاری فرد متخصصی را برای انجام کارهای سئو خود استخدام کند اما این سرمایه‌گذاری، هیچ ثروتی را وارد کسب و کار نمی‌کند و تمام تمرکز بر روی رتبه‌بندی بیشتر در جستجوی طبیعی قرار می‌گیرد.

PPC و صفحات نتایج موتورهای جستجو:

برخلاف سئو بازاریابی کلیکی، هزینه‌ای برای تبلیغات به منظور دستیابی به موقعیتی بالایی در صفحات نتایج موتورهای جستجو است. هزینه زیادی برای تبلیغات پرداخت می‌شود از این جهت تبلیغ‌کنندگان را ملزم می‌دارد که به طور هدفمند برای رسیدن به اهداف خود تمرکز داشته باشند.

نتیجه صفحات موتورهای جستجو SERP

توابع جستجو پرداختنی همانند مزایده است. تبلیغ‌کنندگان کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار را در معرض تبلیغ قرار می‌دهند تا نتیجه برای کاربرانی که این کلمات کلیدی را جستجو می‌کنند، نمایش داده شود. عوامل زیادی هستند که تعیین می‌کنند که کدام آگهی در صفحات نتایج موتورهای جستجو نمایش داده شود. برخی از تبلیغات ممکن است در بالای نتایج جستجوی طبیعی نمایش داده شوند (مانند Lowe، Craftsman و Husqvarna هنگام جستجوی مزارع در مثال بالا)، در حالی که برخی دیگر ممکن است در سمت راست نتایج جستجوی طبیعی نشان داده شوند.

برخی از آگهی‌ها محدود به جستجوهای تلفن همراه هستند، در حالی که برخی دیگر از آگهی‌ها در تلفن همراه تبلیغ نمی‌شوند. برخی از آگهی‌ها دارای افزونه‌هایی هستند و بعضی از دیگر هیچ افزونه‌ای ندارند. همانند سئو، جستجوهای پرداختنی نیز موضوعی پیچیده‌ای است اما اکنون جستجوهای پرداختی را برای بهینه کردن آگهی‌ها در SERP یا صفحات نتایج موتورهای جستجو ارزیابی می‌کنیم.

 

منبع: ترجمه از wordstream

درباره‌ی محمدعلی خادم الفقرا

محمدعلی خاد الفقرا،‌ مدیر سانیارتیم، مشاور کسب و کارهای آنلاین، مدرس دوره های صفر تا صد کسب و کار آنلاین به صورت حضوری و وبینار های مرتبط در این حوزه.

یک نظر

  1. با تشکر اطلاعات خیلی خوبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *