خانه / مقالات تحلیلی / تحریم دامنه های ایرانی توسط شرکت ریسلو : از دروغ تا واقعیت

تحریم دامنه های ایرانی توسط شرکت ریسلو : از دروغ تا واقعیت

در روزهای اخیر اخبار زیادی مبنی بر تحریم دامنه های ایرانی توسط شرکت ریسلو منتشر شده است. بسیاری از شرکت های هاست و دامنه شروع به ارسال ایمیل هایی کرده اند که حتما باید دامنه خودتان را منتقل کنید و اسم از شرکت هایی همچون شرکت جوکر آلمان به میان می آورند و ادعا می کنند که دامنه شما را به آن شرکت منتقل خواهند کرد. اما برای بررسی میزان صحت و سقم این اخبار باید قدری به عقب برگردیم:

تحریم دامنه ریسلو سانیارتیم

۱. شرکت ریسلو از کجا سر در آورده؟

در تابستان ۹۲ بود که شرکت resellerclub که میزبانی درصد بالایی از دامنه های ایرانی را بر عهده داشت و یک شرکت دوتابعیتی هندی-آمریکایی بود، به خاطر داشتن تابعیت آمریکایی مجبور به تحریم ایرانی ها شد. مسلما شرکت رجیسترار دایرکت آی چاره ای جز انتخاب بین دولت آمریکا و ایرانیان نداشت که البته مثل بسیاری از شرکت های دنیا به تحریم های آمریکا تن داد.

خب کاری که شرکت resellerclub انجام داد عملی بود که شاید هر شرکت میزبانی دیگر هم انجام می داد. دامنه ها را به شرکت دیگری منتقل کرد.  این شرکت چند هزار دامنه متعلق به مشتریان ایرانی خود را به یک شرکت هلندی به نام Realtime registrar یا Resello منتقل نمود و به تمامی مشتریانش اعلام کرد شرکت ریسلو از این پس به خوبی از دامنه ایرانیان پشتیبانی خواهد نمود. اما این شرکت یک شرکت بسیار کوچک بود. تا حدی که در حال حاضر ۸۰ درصد مشتریان شرکت ریسلو ایرانی هستند.

 

۲. مشکل با شرکت ریسلو کجاست؟

مساله ای که شرکت های میزبانی ایرانی نقل می کنند این است که ریسلو در این چهار سال برای آنها مشکلات زیادی را به وجود آورده است. ولی این آخری مشکلی عجیب و قابل تامل است. متنی که ادامه می آید، متن اطلاعیه ای است که در اینترنت به نقل از شرکت ریسلو منتشر شده است:

Starting July 18, 2017, resellers, customers, and contacts that are subject to policy restrictions cannot:Create new accountsCreate new productsTransfer domain names to our platformAs of August 18, 2017, pricing of services and products subject to policy restrictions will be increased significantly. This will affect the pricing of:Renewal of existing products Getting domains out of redemptionAs of November 18, 2017, they cannot:Renew existing productsAdd funds to their account balance

از تاریخ ۱۸ جولای ۲۰۱۷، واسطه ها، مشتری ها و مخاطبان ایرانی تحت تحریم  قرار می گیرند و بالتبع آن:
امکان ساخت مشتری و ثبت دامنه جدید ندارند.
از تاریخ ۱۸ آگوست ۲۰۱۷ هزینه تمدید سرویس ها و دامنه ها افزایش پیدا می کند
و از ۱۸ نوامبر ۲۰۱۷ امکان تمدید سرویس ها وجود ندارد

 

۳. دو طرف ماجرا چه می گویند؟

خب از اینجا ماجرا شروع می شود، عده ای می گویند این تحریم ها سرنوشت کسب و کارهای اینترنتی ایرانی را نامعلوم ساخته و اگر این سایت ها و شرکت ها نسبت به انتقال دامنه و سرویسشان کاری نکنند حتما به سرنوشت نامعلومی دچار خواهند شد. متن پایین نقل قولی واژه به واژه از یکی از وبسایت هایی است که سعی دارد اوضاع را وخیم نشان دهد:

مشخص نیست بعد ازین تاریخ چه سرنوشتی در انتظار کسب و کارهای اینترنتی هست.
و این یعنی یک زنگ خطر برای تمامی کسب و کارهایی آنلاین و هاستینگ هایی که دامنه های خود را در این شرکت نگهداری می کنند.

این شرکت ها مدعی هستند می بایست سرویس های هاست و دامنه به کشوری منتقل بشود که ایران را تحریم نکند، و از شرکتی آلمانی با عنوان جوکر نام می برند.

اما طرف دیگر ماجرا، شرکت هایی هستند که اعتقاد دارند این مساله اصلا پدیده عجیب یا حداقل غیر قابل حلی نیست. این سرویس ها، با سودجو خواندن طرف مقابل آنها را به سوء استفاده از وضعیت فعلی متهم کرده اند. متنی ذیل جوابیه یکی از سرویس های هاستینگ در پاسخ به سوال سانیارتیم در مورد وضعیت دامنه ها و سرویس های هاست است. لازم به ذکر است این جوابیه توسط برخی از شرکت های دیگر هم در فضای مجازی منتشر شده است و بدون هیچ دخل و تصرفی صرفا نقل می شود:

با سلام و عرض احترام،
جهت شفاف سازی در خصوص شایعات منتشر شده توسط برخی سودجویان که باعث نگرانی هایی برای برخی کاربران محترم گردیده، موارد زیر را به اطلاع می رسانیم:

  • ریسلو توسط یک شرکت امریکایی خریداری نشده است بلکه دلیل محدودیت اعمال شده، محدودیت های بانکی در اتحادیه اروپا می باشد.
  • ریسلو یک شرکت هلندی است. این شرکت هیچگاه هندی نبوده است.
  • مالکیت دامنه های شما ضمن این محدودیت ها به هیچ وجه صلب نخواهد شد.
  • دسترسی به دامنه های شما همواره و تا پایان اعتبار دامنه شما وجود خواهد داشت.
  • پس از فرصت ۴ ماهه ارایه شده نیز همچنان امکان انتقال دامنه شما به سایر رجیسترارها فراهم خواهد بود.
  • انتقال دامنه به سایر رجیسترارهای مستقر در اتحادیه اروپا برای شما به همین اندازه ریسک تحریم به همراه خواهد داشت.

در نهایت هیچگونه تهدیدی علیه دامنه های شما وجود ندارد و نگرانی های منتشر شده توسط برخی افراد تنها جهت سودجویی از شرایط ایجاد شده است.
(شرکت هاست پاسخ دهنده) در حال اطمینان یافتن از انتخاب رجیسترار جدید و ایجاد شرایط مطمئن برای شما کاربران محترم است و در زمان مقتضی شرایط را طی اطلاعیه رسمی خدمت شما عزیزان اعلام خواهد نمود.

احتمالا پر واضح است که طرفی که مدعی است تحریم ها وضعیت را نابسمان می کند، با شرکت جوکر از پیش قرارداد دارد و ضمنا طرفی که مدعی است این قضیه، اصلا مساله خاصی نیست با شرکت رسلو همکاری می کند. البته این همکاری ها احتمالا تماما با واسطه است.

 

۴. از کجا بفهمیم دامنه ما تحریم می شود یا نه؟

روش تشخیص بسیار ساده است. به وبسایت who.is مراجعه کنید، دامنه مورد نظرتان را وارد نمایید و در صورتی که در قسمت Registrar Info، نام ثبت کننده REALTIME REGISTER B.V. درج شده باشد یعنی دامنه شما توسط شرکت رسلو میزبانی می شود. در ادامه یک ویدیو از شرکت همیاروردپرس ملاحظه می فرمایید.

 

۵. چه کار کنیم؟ چه کسی راست می گوید؟ نگران باشیم؟

واقعیت این است که اگر قرار باشد در یک جمله پاسخ بدهیم باید عرض کنیم جای نگرانی نیست. اما اجازه بدهید کمی مطلب را مورد به مورد بررسی کنیم:

اول: قضیه تحریم ها واقعیت است و این تحریم ها اتفاق می افتد.

دوم: اینکه تابعیت فعلی شرکت ریسلو متعلق به کدام کشور است اصلا مهم نیست، چه هندی، چه هلندی، چه آمریکایی در هر صورت تحریم ها واقع خواهد شد.

سوم: دامنه هیچوقت از بین نمی روند، فقط از شرکتی به شرکتی دیگر منقل می شوند، پس اینکه به بهانه این تحریم ها یک سرنوشت تاریک برای کسب و کارهای اینترنتی متصور شویم، بیشتر به یک شیوه از بازاریابی می ماند تا اطلاع رسانی صادقانه.

چهارم: وظیفه هر سرویس دهنده ای است که دامنه شما را تا پایان مدت حفظ و نگهداری نماید. تاکید می کنیم این وظیفه تمام سرویس های میزبانی است.

پنجم: در هیچ جای اطلاعیه ریسلو نیامده که دامنه های فعلی از بین خواهند رفت. صرفا ذکر شده قابل تمدید نخواهند بود.

ششم: اگر قرار بر ضرر کردن باشد شرکت های هاستینگ از این تحریم ها به چند دلیل به مراتب بیشتر از ما ضرر خواهند کرد. دلیل اول اینکه کسب وکار آنها تحریم می شود و دلیل دوم اینکه اگر به دامنه ها و سرویس ها ضرری برسد از لحاظ حقوقی موظف به پاسخگویی خواهند بود. پس بسیار منطقی است که آنها قبل از ما به فکر چاره باشند.

هفتم: اما مورد هفتم از همه جالب تر است. به همان وبسایت who.is بروید. و دامنه معروف digikala.com را وارد کنید. شرکت ریسلو میزبان دامنه دیجی کالا هم هست. پس اگر قرار است مشکلی پیش بیاید مسلما متخصصان دیجی کالا بیش از ما به فکر هستند.

 

اما در پایان تمامی موارد، چند توصیه:

۱. به سرویس میزبان هاست و دامنه تان تیکت بزنید و نظرشان را بخواهید. (البته پاسخ همان متنی است که در بالا هم ذکر کردیم)

۲. در صورتی که واقعا راجع به این وضعیت نگران هستید، نسبت به انتقال دامنه به شرکت هایی که با سرویس های کشورهای دیگر کار می کنند، اقدام کنید.

درباره‌ی محمدعلی خادم الفقرا

محمدعلی خاد الفقرا،‌ مدیر سانیارتیم، مشاور کسب و کارهای آنلاین، مدرس دوره های صفر تا صد کسب و کار آنلاین به صورت حضوری و وبینار های مرتبط در این حوزه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *