خانه / سئو / کسب و کار محلی خود را با همخوانی با الگوریتم کبوتر پیشرفت دهید

کسب و کار محلی خود را با همخوانی با الگوریتم کبوتر پیشرفت دهید

اگر شما مالک یک وبسایت یا یک کسب و کار اینترنتی هستید، حتما در مورد سئو اطلاعاتی دارید و اسم الگوریتم های گوگل را شنیده اید. اما برای دوستانی که احتمالا اطلاعی ندارند به طور خلاصه باید توضیح بدهم که سئو به معنای بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو است. به بیان ساده تر اگر شما یک عبارتی را در گوگل جستجو نمایید، گوگل نتایجی را به ترتیب به شما نمایش می دهد، این ترتیب نتایج بی دلیل نیست، وبسایت اول برای گوگل بهینه تر از وبسایت دوم است.

سانیارتیم - الگوریتم کبوتر گوگل کسب و کار محلی

گوگل، و تمامی موتورهای جستجو بالتبع گوگل برای تشخیص نقاط ضعف و قوت وبسایت ها، آنها را با یک سری الگوریتم غربال می کنند. غربال های گوگل هر دو سه سال یکبار به روز می شوند و استانداردهایی را ارائه می کنند که وبمسترها تلاش می کنند تا وبسایت خود را براساس این استانداردها به روزرسانی کنند. این خلاصه ای از پروسه آن چیزی است که ما به آن اصول کار بر روی سئو می گوییم.

از سوی دیگر، اگر شما در یک شهرستان زندگی می کنید و جامعه مشتریان شما در مرحله اول همشهریان شماست، حتما به عنوان یک کسب و کار محلی باید الگوریتم کبوتر را بشناسید.

اما موضوع اصلی مقاله حاضر صرف پدیده سئو برای کسب و کارهای اینترنتی نیست. موضوع از کبوترهایی که اخیرا گوگل برای کل دنیا دارد پر می دهد، شروع می شود.
در این مقاله ضمن معرفی اجمالی از الگوریتم کبوتر سعی خواهیم کرد توصیه هایی را برای کسب و کار محلی شما ارائه دهیم.

 

الگوریتم کبوتر چیست؟

حدود تابستان سال ۲۰۱۵ بود که گوگل به طور رسمی از الگوریتم کبوتر رونمایی کرد. الگوریتمی که تلاش می کند نتایجی را ارائه دهد که از لحاظ مکانی به شما نزدیک تر است. برای مثال فرض کنید رستوران الف در سراسر ایران، من جمله کاشان، ۵۰ شعبه دارد و شخصی از کاشان در گوگل جستجو کند رستوران الف. اگر همه چیز طبق اصول گوگل پیش رفته باشد، طبق غربال الگوریتم کبوتر اولین نتیجه ای که به شخص ارائه می شود وبسایت شعبه کاشان رستوران الف است.

سانیارتیم - الگوریتم کبوتر گوگل کسب و کار محلی

اینکه شما باید چکار کنید که همسو با الگوریتم کبوتر جهت بگیرید مساله ای خارج از حوصله این بحث است، اما سوال اساسی اینجاست که وقتی گوگل برای کسب و کارهای محلی اهمیت ویژه ای قائل می شود چرا ما همچنان رویکردمان خلاف این است؟ چرا کسب و کارهای شهرستانی هنوز تلاش دارند با تبلیغات پرهزینه رادیو و تلویزیونی راه توسعه و برندینگ را پیش بگیرند؟

لطفا با پاک کردن صورت مساله و دادن پاسخ هایی مثل اینکه این چیزها هنوز در ایران نتیجه نمی دهد، خودتان را فریب ندهید.

در ادامه مقاله قصد دارم توصیه های رایگانی به شما ارائه بدهم که اگر علاقه مند به کسب و کار اینترنتی هستید برای شما بسیار ارزشمند خواهد بود. در مقاله دیگر و مبسوط به توضیح در مورد الگوریتم کبوتر خواهیم پرداخت.

 

توصیه های برای کسب و کار محلی شما

به طور کلی امروزه بهترین زمان برای توسعه یک کسب و کار محلی است. از نیازهای روزمره مردم گرفته تا الگوریتم های گوگل، همه چیز طوری چیده شده است، که کسب و کار اینترنتی محلی با قدرت وارد شوند و کسب و کارهای اینترنتی بزرگ پشت سر آنها بایستند.

این یک پیش گویی نیست، این همان چیزی است که در یک تا دو سال آینده پیش خواهد آمد. اگر هنوز نمی توانید این بحث را باور کنید اجازه بدهید یک مثال عینی برای شما بزنم. نمی دانم اخیرا به فروشگاه های اینترنتی بزرگ سر زده اید یا نه (عذرخواهی می کنم که نمیتوانم اسم فروشگاه خاصی را ذکر کنم) برخی از فروشگاه های اینترنتی در حال جمع آوری اطلاعات منطقه مکانی شما هستند. این مساله به این خاطر نیست که آنها می خواهند اطلاعات شما را جمع آوری کنند. لطفا یک بار از خودتان بپرسید برای فروشگاهی که روزانه چندین میلیارد فروش دارد، منطقه مکانی من چه اهمیتی دارد، اگر صرفا نشانی ما را بخواهد، زمانی که از این سایت ها خرید می کنید تمام آدرس ها را به او می دهید. مساله این است که در برنامه بلند مدت این وبسایت ها ورود محلی به مناطق مختلف و از دست ندادن بازاری است که امروز بسیار در آن احساس خطر می کنند.

پس اجازه بدهید مجددا سوال قبلی را به شیوه ای دیگر کامل و تکرار کنم. چرا زمانیکه گوگل و وبسایت های بزرگ اینترنتی حساب ویژه ای روی کسب و کارهای اینترنتی محلی باز کرده اند، ما هنوز در شهرستانمان به این پدیده ها بدبینیم؟ واقعا باید فلان فروشگاه اینترنتی بزرگ اینترنتی به شهر شما وارد شود و نیازهای یومیه ما را برطرف کند؟

اینکه خودتان را به عنوان یک کسب و کار اینترنتی به گوگل معرفی کنید با اینکه بالای سایتتان اسم شهرتان را بنویسید فرق دارد. خالصانه و در نهایت تواضع به تمامی مدیران شهرستان های کوچک توصیه می کنم که این فن را بیاموزند و از توان بالقوه آن استفاده کنند. اگر از همین بحث را بر روی اصول صحیح انجام دهید در میان مدت درصد بالایی از هزینه های تبلیغات شما در سطح شهری صفه جویی می شود.

لطفا دقت کنید، اینکه شما یک فروشگاه اینترنتی برای شهرستان مهیا کرده اید دلیل نیست که تبلیغات شهری سنتی منتج به پیشرفت کسب و کار شما شود. حتی اگر در کوتاه مدت هم فروش خوبی دارید باید به عرض برساند که این فروش حبابی بیش نیست. زمانی که تبلیغاتتان از سطح شهر جمع شود شما هم از ذهن مردم شهر جمع می شوید و در انبوه سایت های اینترنتی گم خواهید شد. کسب و کار اینترنتی شما یک مغازه در خیابان های اصلی شهر نیست که وقتی عابران از کنار آن عبور کنند آن را ببینند، اینکه یک فروشگاه اینترنتی در خاطر مردم بماند، راهکار خاص خودش را دارد.

پس برای جمع بندی در چند جمله توصیه هایم را تکمیل کنم. اگر با یک مدیریت و تفکر صحیح به عرصه کسب و کارهای اینترنتی محلی وارد شوید، بدون شک موفق خواهید شد. نکته مهم اینجاست تفکر و مدیریت کسب و کار اینترنتی با کسب و کارهای سنتی کاملا متفاوت است. پس صحیح و با ثبات قدم به این عرصه وارد شوید.

درباره‌ی محمدعلی خادم الفقرا

محمدعلی خاد الفقرا،‌ مدیر سانیارتیم، مشاور کسب و کارهای آنلاین، مدرس دوره های صفر تا صد کسب و کار آنلاین به صورت حضوری و وبینار های مرتبط در این حوزه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *